Wiele lat temu żyło się w przeświadczeniu, że proces nauczania zachodził tylko w szkole we wczesnych latach życia. Najprawdopodobniej powstało wtedy przysłowie: „Czego Jaś się nie nauczył, tego Jan nie będzie umiał” 😉 Obecnie odchodzi się od takiego myślenia, gdyż uczymy się przez całe życie, a proces edukacji kończy się wraz z nadejściem śmierci.
W Polsce istnieje stereotyp mówiący o tym, że kiedy jest się w podeszłym wieku nie można się już niczego nauczyć, a edukacja dotyczy tylko ludzi młodych. W ostatnich czasach dorośli zaczęli łamać ten stereotyp podejmując naukę na coraz wyższych szczeblach edukacji, w coraz to starszym wieku. To nic zaskakującego, że wraz z dwudziestokilkuletnimi studentami uczą się nawet i pięćdziesięciolatkowie. Funkcjonuje wiele Uniwersytetów Trzeciego Wieku, na które uczęszczają osoby jeszcze starsze. Rozwijają swoją wiedzę, poszerzają swoje horyzonty, spoglądają na rzeczywistość z lotu ptaka, a przy okazji zapełniają swój czas.
Dzisiejszy postęp techniczny wspomaga ten model edukacji, zwłaszcza że osobom starszym może być trudno, np. dotrzeć na uczelnie codziennie i w tym wypadku bardzo pomocny jest Internet. Nie tylko nie zmusza do wychodzenia z domu, ale też umożliwia dostęp do e-booków.
Wirtualna przestrzeń pozwala na zgłębianie wiedzy dotyczącej hobby, nauczenie się czegoś czego zawsze chcieli się nauczyć a nie mieli wczesniej takiej możliwości. Dostępne są kursy e-learningowe, które są dostępne dla wszystkich bez względu na wiek dotyczące niemalże każdej sfery życia.
Sądzimy, że takie zmiany są pozytywne. Każdy ma prawo do nauki niezależnie od tego ile ma lat, gdzie mieszka i jaką wiedzę już posiada. Cieszymy się, że dorośli mogą uczyć się jak, np. korzystać z komputera i Internetu – ogromnej skarbnicy wiedzy.