Do tej pory zajmowałyśmy się tylko pozytywnymi aspektami edukacji medialnej, w dzisiejszych czasach Internet jest naszą skarbnicą wiedzy. Jednak nie można pominąć negatywów jakie niesie ze sobą, w celu nie poddania się im. Obecnie coraz wiecej osób uzależnia się od korzystania z Internetu, komputera. Fachowo nazywane jest to zaburzenie Zespołem Uzależnienia od Internetu ( tytułowe ZUI ). Uzależnienie nie dotyczy już tylko gier komputerowych. Można także uzależnić się m.in. od zdobywania coraz to nowych informacji, przeglądania różnych portali społecznościowych oraz surfowania, często bezcelowego w sieci.
Uzależnienie od internetu jest w miarę nowym zjawiskiem w porównaniu do innych zjawisk czy substancji uzależniających. Ta forma uzależnienia jest jak na razie najmniej opisana przez badaczy. Według niektórych z nich: ” Ten rodzaj uzależnienia stanie się prawdopodobnie jedną z plag XXI wieku i najprawdopodobniej jest tylko kwestią czasu oficjalne sklasyfikowanie uzależnienia od internetu (siecioholizmu) jako jednostki chorobowej”.
Wyróżnić można następujące podtypy ZUI:
– erotomanię internetową
– socjomanię internetową
– uzależnienie od sieci
– przeciążenie informacyjne
– uzależnienie od komputera
Uzależnieni rzadko zgłaszają się po specjalistyczną pomoc, gdyż nie są świadomi swojej choroby i nie dopuszczają wogóle do siebie takiej myśli. Problemem jest również za mała liczba odpowiednich ośrodków pomocy dla uzależnionych.
Zagrożenia dla rodziny uzależnionego:
- dzieci uzależnione od gier izolują się, tracą kontakt z rzeczywistością, oddala się od rodziców, zamyka się w pokoju z komputerem. Z powodu nieukszatłtowanych w pełni poglądów niekorzystne są dla nich gry zawierające elementy przemocy i agresji. Co jakiś czas słyszymy o dzieciach zabijających ludzi dla zabawy, myśląc, że wstaną po chwili cali i zdrowi
- dla małżeństw zagrożenie stanowi erotomania internetowa. Często poprzez internet jeden z partnerów zdradza drugą osobę, nie jest to zdrada fizyczna, ale równie dotkliwa.
- zachwianie komunikacji pozawerbalnej i werbalnej
- depresje powodowane brakiem kontaktu z siecią
- zaburzenia w normalnym funkcjonowaniu z uzależnionym można porozmawiać tylko o tym co się dzieje w sieci
- rozregulowanie cyklu okołodobowego co może prowadzić do rozdrażnienia, podenerwowania i spadku aktywności psychicznej
- ponadto mogą występować również wahania stężenia hormonów oraz glukozy we krwi
- zanik więzi emocjonalnych z rodziną, przyjaciółmi
- kłopoty w sferze zawodowej.
Skutki te można zrównać jedynie przez terapię osoby uzależnionej, która uświadomi jej jak wielkie szkody poniosła poprzez niewłaściwe korzystanie z Internetu i wskaże jej, jak można je naprawić.
Skutki fizjologiczne uzależnienia od internetu:
Przede wszystkim osoby nadużywające komputera skarżą się na problemy ze wzrokiem. Spowodowane jest to szkodliwym promieniowaniem monitora. Nasze oko odbiera obraz jako migotliwy i niestabilny. Musimy pamiętać o optymalnym ustawieniu ostrości, zbieżności kolorów, czystości barw i luminancji gdyż każdy z nas ma inną budowę gałki ocznej i niewłaściwe ustawienie może tylko pogorszyć nasz wzrok. Ważne jest również to, by monitor posiadał zabezpieczającą warstwę antyrefleksyjną, ponieważ pojawiające się refleksy zwiększają prace mięśni gałek ocznych. Zespół kanału nadgarstkowego czasami zwanego „ciasnym nadgarstkiem”, występuje przy długotrwałym, nieumiejętnym korzystaniu z klawiatury komputerowej. Przy złym ustawieniu klawiatury i nieumiejętnym rozłożeniu rąk następuje zbyt mocne zgięcie w stawie promieniowo-nadgarstkowym. Prowadzi to do ucisku tętnicy, czego efektem jest niedokrwienie ręki na odcinku nadgarstek, śródręcze i palce. Długie przebywanie w pozycji siedzącej może powodować nadwyrężenie mięśni pleców czy szyi. Należy pamiętać o odpowiednim krześle ze względu na groźbę skrzywienia kręgosłupa. Osoby długo pracujące przy komputerze są również narażone na RSI tj. zespół urazów wynikających z chronicznego przeciążenia. Objawia się to przewlekłymi bólami ramion, przedramion, przegubów i dłoni, których przyczyny mogą kumulować się, nie dając o sobie znać przez wiele lat.
Podczas pracy, dopiero po długim czasie lub po odejściu od komputera, odczuwamy wszystkie objawy, gdyż mózg silnie koncentruje się w czasie pracy na tym, co dzieje się na ekranie i nie interpretuje sygnałów ostrzegawczych w odpowiednim momencie. Są one zagłuszane aż do momentu, gdy stają się nie do wytrzymania.
źródła obrazków:
http://www.flickr.com/photos/friuduric/3460418205/sizes/m/
http://www.flickr.com/photos/majhiduniya/3886743012/sizes/m/