W dzisiejszych czasach e-learning staję się coraz bardziej popularny. Na czym polega jego fenomen? Jak wszystkim wiadomo, e-learning oznacza rodzaj nauczania, w którym wykorzystuje się Internet, komputery oraz nośniki nowoczesnych technologii, np. CD-ROM, DVD. Może on dotyczyć zarówno jednej osoby, jak również całej grupy. E-learning, jako sposób edukacji, jest wykorzystywany m.in. w nauczaniu szkolnym, na uczelniach wyższych, a także podczas kursów języków obcych czy szkoleniach firmowych.
Jedną z podstawowych zalet e-learningu jest ruchomy czas pracy oraz wygoda pracowników lub uczniów. W tej metodzie uczniowie mogą uczyć się we własnym, odpowiednim dla nich tempie. Omawiane tematy, zagadnienia dzięki zastosowaniu multimediów wydają się być o wiele ciekawsze niż tradycyjne lekcje szkolne. W działalności firm dużą zaletą jest oszczędność pieniędzy oraz czasu pracowników, którzy biorą udział w kursie czy szkoleniu. Warto także wspomnieć o właścicielach firm, oni także wiele zyskują przez udział pracowników w szkoleniach czy kursach internetowych. Niwelują np. koszty wynagrodzenia dla trenerów szkoleń.
Jako główną wadę e-learningu wymienia się odosobnienie użytkowników. Uczniowie mają ograniczony kontakt z rówieśnikami oraz nauczycielami. Nie rozwijają się relacje międzyludzkie. Można tu więc mówić o zaburzeniu procesu socjalizacji. Kolejną wadą mogą być aspekty zdrowotne. Poprzez korzystanie tylko i wyłącznie z komputera, uczniowie rzadziej wychodzą z domu, brak im ruchu. Nie trzeba nawet przypominać o problemach ze wzrokiem czy kręgosłupem, wady postawy wśród młodzieży stają się zjawiskiem coraz częstszym.
Ciężko jednoznacznie ocenić metodę nauczania e-learningowego. Choć posiada on mnóstwo zalet, nie uchronił się też przed wadami. Wybór czy przynosi on więcej korzyści czy szkód pozostawiamy indywidualnym gustom ludzi.
Zdjęcie zostało zapożyczone ze strony: http://www.flickr.com/photos/striatic/3765063/size/m/in/photostream/