We spółczesnym świecie media spełniają bardzo istotną rolę w kształtowaniu się osobowości człowieka i jego sposobie postrzegania świata.. Bardzo często mają negatywny wpływ na te procesy. Szczególnie widoczne zdaje się to być w kręgach dzieci i młodzieży, wśród których dopiero kształtujące się wartości moralne stanowią zbyt słabą ochronę przed demoralizującą siłą środków masowego przekazu. Spośród wszystkich rodzajów przekazów medialnych najbardziej uzależniające zdają się być komputer oraz telewizja, gdyż są najbardziej rozpowszechnione.
Telewizję należy postrzegać nie tylko jako źródło prezentowanych informacji, ale również jako „przekaźnik” fikcyjnego świata bajek i filmów. Choć telewizja pozwala nam poznawać kulturę i obyczaje innych ludzi, zamieszkujących odległe tereny naszej Ziemi, może powodować paradoksalnie utratę własnej tożsamości i alienację społeczną w naszym bliskim otoczeniu. Ponadto reklamy, filmy a nawet bajki dla dzieci są dzisiaj przesycone agresją i wątkami erotycznymi oraz mogą powodować zatarcie granicy między światem fikcyjnym ukazywanym w telewizji, a rzeczywistością.
Komputer to, obok telewizji, jeden z najbardziej szkodliwych środków. Według statystyk ludzie spędzają przy nim coraz więcej czasu, zaniedbując swoje rodziny oraz kontakty międzyludzkie. Dzieci uzależnione od Internetu i gier komputerowych bardzo często opuszczają się w nauce i obowiązkach domowych. Zjawisko to ma wciąż tendencję wzrastającą, ponieważ rodzice nie potrafią zaradzić temu problemowi, bądź dostrzegają go gdy jest już zbyt późno. Napięty grafik i życie w biegu dorosłych ludzi powoduje, że uwaga poświęcana dziecku maleje, prowadząc do osłabienia więzi rodzinnych. Niezrozumiałe i zaniedbane dziecko pozostawione samo sobie ze swoimi problemami szuka wyładowania napięć i złych emocji w Komputerze, który staje się odskocznią od codzienności. Dziecko pozostawione bez kontroli rodziców, może natrafić na niebezpieczne, demoralizujące strony internetowe, bądź nawiązywać kontakty z osobami, które mogą podawać się za kogoś innego. Gry komputerowe również prowadzą do uzależnień, świadczy o tym przypadek 28 latka z Korei Południowej, który po 50 godzinnej grze na komputerze stracił przytomność, a następnie zmarł na skutek zatrzymania akcji serca z powodu osłabienia i braku snu. Gry komputerowe prowadzą także do przemocy u dzieci i młodzieży. Mają negatywny wpływ na psychikę młodego człowieka, który może przenosić agresję z fikcyjnego świata gier do życia realnego.
Komputer i telewizja to niewątpliwie wielkie dobrodziejstwa obecnych czasów, jednak ich nieumiejętne, niepohamowane wykorzystanie może prowadzić do poważnych skutków i mieć negatywny wpływ na wiele aspektów życia codziennego. Umiejętność samokontroli pomaga nam chronić się przed tymi wpływami. Zwiększenie kontaktów z rówieśnikami, prowadzenie bardziej aktywnego stylu życia, rozwijanie pasji i zainteresowań może wspomagać dzieci i młodzież w walce z plagą mass mediów.