Internetowy dzienniczek ucznia jest nowoczesną formą ułatwiającą komunikację między nauczycielami i uczniami oraz ich rodzicami. Jest proponowany przez wiele firm informatycznych. System ten ma wiele zalet, jego całodobowy dostęp pozwala rodzicom na sprawdzenie ocen swoich dzieci i odczytanie uwag nauczycieli. Udostępnia on również aktualne informacje na temat szkoły.
photo by Greg Maslowski
Stanowi spore udogodnienie dla rodziców, ale co na to wszystko nauczyciele?
Przyzwyczajeni do tradycyjnych form wpisywania ocen, niechętnie patrzą na tego typu nowinki technologiczne. Nie oznacza to jednak, wbrew ich zaniepokojeniu, że znikną zeszyty z ocenami, uwagami lub comiesięczne wywiadówki. System ten ma ułatwić pracę i kontakt z rodzicami, a nie utrudnić.
Najbardziej „pokrzywdzonymi” w całej sprawie wydają się być uczniowie. System ten uniemożliwi im bowiem ukrywanie negatywnych ocen czy uwag przed rodzicami. Nie będą już „gubić” swoich dzinniczków, ani tym bardziej fałszować podpisów rodziców. Mając całkowitą kontrolę nad życiem szkolnym dziecka, rodzic ma możliwość natychmiastowego reagowania. Ma to oczywiście duży pozytywny wpływ na uczniów, uczy ich bowiem samokontroli, dając im świadomość, że niczego już nie ukryją przed rodzicami.
Internetowy dzienniczek ucznia ma jeszcze wiele innych zalet, ułatwiających pracę nauczycielom. System błyskawicznie policzy średnią uczniów czy ich frekwencję. Nie trzeba tego robić już za pomocą kalkulatora, jak dotychczas. Poza tym system posiada forum internetowe, które umożliwia wymianę informacji i aktywny udział w życiu szkoły. Zamieszczane tam wypowiedzi uczniów, ich skargi lub problemy zauważy dyrekcja, która kontroluje forum. Dzięki temu ma możliwość szybkiego reagowania w tego typu sytuacjach.
Technologia ta, jak każda nowo wprowadzona, ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Powinniśmy jedak wiedzieć, że ma ona jedynie pomóc nam i usprawnić naszą pracę. Nie jest niczym przerażającym, jak sądzi wielu ludzi nie mających styczności z komputerem i Internetem. Poza tym, nowe technologie i tak będą pojawiać się na rynku. Po prostu trzeba się na nie otworzyć i korzystać z ich zalet.
Źródło: http://presscafe.eu/?p=393
photo by Greg Maslowski http://www.flickr.com/photos/greg_m/2485212033/
Attribution, Noncommercial, No Derivative Works license
Artykuł przygotowały: Węcławska Aleksandra, Popko Zuzanna, Fierka Karolina, Janiak Michalina, Pokojska Sandra, Wiktorowska Karolina,