” Uzależnienie od Internetu” (chociaż niesklasyfikowane w podręcznikach diagnostycznych) jest rodzajem zaburzonego zachowania związanego z wykorzystywaniem Internetu o cechach psychicznego i behawioralnego uzależnienia.
Jak twierdzi Patricia Wallace „pewne psychologiczne przestrzenie Internetu mogą być tak atrakcyjne i absorbujące, że skłaniają ludzi do intensywnego korzystania z sieci, a nawet jej nałogowego nadużywania”. Problem ten może mieć miejsce, jeżeli wykorzystywanie Internetu i „bycie w sieci” staje się jedną z najważniejszych aktywności człowieka.
Według psycholog Kimberly Young siecioholizm to zaburzenie kontroli nawyków niepowodujące intoksykacji (zatrucia), natomiast istotnie i wyraźnie pogarszające funkcjonowanie człowieka w sferze: społecznej (rodzinnej, towarzyskiej i zawodowej) oraz psychologicznej. Diagnozuje się je w oparciu o 8 symptomów, z których co najmniej pięć musi być spełnionych i wystąpić w ciągu ostatniego roku, aby można było rozpoznać to zaburzenie.
Symptomy te to:
1) silne zaabsorbowanie Internetem wyrażające się w obsesyjnym myśleniu o aktywności w Internecie;
2) wzmagająca się potrzeba coraz dłuższego przebywania on-line aby osiągnąć satysfakcję z tej aktywności;
3) powtarzające się, nie udane próby kontroli (redukcji lub zaprzestania) własnego korzystania z Internetu;
4) pojawianie się silnych negatywnych afektów (przygnębienia, irytacji, niepokoju, itp.) w sytuacji redukowania, ograniczania używania Internetu;
5) problemy z organizacją (kontrolowaniem) czasu przebywania on-line;
6) stres środowiskowy, problemy osobiste i konflikty społeczne (związany z relacjami z rodziną i przyjaciółmi oraz szkołą czy pracą) wynikające z zaabsorbowania używaniem Internetu;
7) kłamanie i inne formy manipulacji w relacjach z najbliższym otoczeniem społecznym, których celem jest ukrywanie informacji na temat własnego zaabsorbowania Internetem (np. co do ilości czasu spędzanego w Internecie);
8) regulowanie emocji, głównie dysforycznych stanów afektywnych poprzez aktywność Internetową, które przybiera formę ucieczki od problemów i uśmierzania negatywnych stanów emocjonalnych (Young, 1996; 1998; 1999).
Niebezpieczne obszary Internetu
Dotychczasowe badania dowodzą, że najpoważniejsze problemy rodzi nadmierne spędzanie czasu w Internecie z powodu komunikacji z innymi użytkownikami Sieci w tzw. pokojach rozmów (chat-room) lub za pomocą Internetowych komunikatorów oraz uczestniczeniu w grach interaktywnych lub przeglądaniu pornografii. Głębokie wikłanie się w czynności związane z Internetem dotyczy przede wszystkich bardzo młodych ludzi w późnym wieku dorastania i młodych dorosłych. Jako użytkownicy wyraźnie nadal przeważają mężczyźni, ale kobiety zdają się być najmocniej uwikłane w komunikację interaktywną .
Skutki uzależnienia
Uzależnienie od Internetu pociąga za sobą wiele konsekwencji zarówno psychologicznych jak i fizjologicznych.Do skutków psychologicznych należy zaliczyć zachwianie komunikacji z innymi ludźmi w sferze poza internetowej, fobię społeczną, która wyraża się na unikaniu kontaktów osobistych z innymi ludźmi, depresje. Z osobą uzależnioną można porozmawiać tylko o tym, co się dzieje w sieci, inne sfery życia jej nie interesują. Do konsekwencji tego uzależnienia należy również zaliczyć zanik więzi emocjonalnych z osobami najbliższymi, rodziną i przyjaciółmi. Cały przekaz emocjonalny skupia się na znajomych i przyjaciołach z sieci. Możliwe są też kłopoty w sferze zawodowej, włącznie z utratą i niemożnością znalezienia innej pracy.
Do najczęstszych konsekwencji natury fizycznej należą przede wszystkim problemy ze wzrokiem, bolesne skurcze ręki spowodowane niewłaściwym ułożeniem ręki na klawiaturze oraz zespół urazów objawiających się przewlekłymi bólami ramion, przedramion, przegubów i dłoni.
Artykuł przygotowany przez: Michalina Janiak,Sandra Pokojska,Aleksandra Węcławska,Zuzanna Popko, Karolina Wiktorowska, Karolina Fierka
Źródło: http://www.siecioholizm.eu/mid.php?sel=w_pulapce_internetu
Photo by Caitlinator, Attribution License