“ Umiejętność użytkowania mediów jest nie tylko ważna, jest ona niezbędna. Dzięki niej okaże się czy internet jest narzędziem dziecka, czy to dziecko jest narzędziem w rękach medium. “
W dzisiejszych czasach, gdzie media ogarniają niemalże cały glob, z wyjątkiem krajów trzeciego świata, należałoby bardziej przybliżyć tematykę ich rozprzestrzeniania się , płynących z nich korzyści oraz zagrożeń. Pragniemy zająć się tematem “dziecko, a media”, ponieważ w XXI wieku dziecko nie ma możliwości przeżywania dzieciństwa bez dostępu do Internetu czy telewizji. Stykamy się zatem z nowym zagadnieniem – dziecko a media, źródło wiedzy czy zagrożenie? Stając przed tym problemem należy zadać sobie kilka pytań:
Czy problemem na skalę światową jest fakt, iż dzieci coraz więcej czasu spędzają przed komputerem w oderwaniu od rzeczywistości? W jaki sposób chronić dzieci przed internetem? Czy jesteśmy w stanie przestrzec dzieci przed treściami nieadekwatnymi dla ich wieku ?
Aby odpowiedzieć na wszystkie wymienione powyżej pytania, chciałybyśmy przedstawić wpływ mediów a konkretnie telewizji i Internetu na rozwój psychomotoryczny dziecka. Ponieważ pojęcie ‘dziecko’ jest dość szerokie, postanowiłyśmy zawęzić je do wieku przedszkolnego i wczesnoszkolnego, gdyż naszym zdaniem jest to okres największej podatności dziecka na wpływ mediów. W naszej pracy porównamy sylwetki dziecka kształconego bez dostępu do internetu i dziecka, z tym, które ten dostęp miało.
Wpływ na zainteresowanie tematem ma niewątpliwie kierunek naszych studiów, który bezpośrednio związany jest z dzieckiem oraz jego wychowaniem. Tematyka dziecka i mediów będzie niewątpliwie przewijała się podczas nauki na Uniwersytecie Gdańskim a także w naszej przyszłej pracy. W zdobyciu informacji na wybrany temat przeprowadzimy wywiad środowiskowy z dziećmi oraz z ich opiekunami, a także poszukamy informacji w literaturze. Tematykę zagadnienia: dzieci i media przedstawimy za pomocą wpisów oraz prezentacji multimedialnej.
W skład redakcji andamomaka wchodzą:
Karolina Kopińska (hope.kuna@gmail.com)
Maria Gailitis
Anna Nass
Daria Kachlicka
Monika Charchuła
author: whiteafrican licence: Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)