Dzisiaj pierwszy zestaw linków edukacyjnych polecanych przez „Edukatora Medialnego”. Postaram się, by pojawiały się regularnie, co tydzień. Będą publikowane w czwartek lub piątek. Nie będzie to lista najświeższych edukacyjnych „newsów”, raczej wybrane strony, które albo są aktualne, albo dopiero na nie trafiłem, albo ich przesłanie jest na tyle świeże, że warto się z nimi zapoznać. Taki luźny, autorski przegląd edukacyjnych wiadomości, wydarzeń, tekstów, projektów i pomysłów.
Społeczne finansowanie nauki. Crowdfunding i „Praktyka Teoretyczna” – wywiad dr. Emanuela Kulczyckiego z redakcją pisma, które zwróciło się przez crowdfundingowy serwis „Polak Potrafi” o wsparcie trzech kolejnych numerów.
Dydaktyka cyfrowa epoki smartfona. Analiza cyfrowych aspektów dydaktyki gimnazjum i szkoły średniej – raport ekspercki wydany przez Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” i przygotowany przez Laboratorium Dydaktyki Cyfrowej Dla Szkół Województwa Małopolskiego.
Czytnik ebooków i polskie publikacje naukowe: jak zacząć? – Wprowadzenie Marcina Wilkowskiego na temat korzystania z czytników do lektury polskich publikacji naukowych. Gdzie szukać, z jakich źródeł warto korzystać.
Self-Censorship on Facebook – raport na temat tzw. autocenzury na Facebooku (posty, których nie opublikowaliśmy lub zmieniliśmy przed publikacją). Do tego artykuł na ten temat slate.com On Second Thought… Facebook wants to know why you didn’t publish that status update you started writing.
O konstruowaniu, przetwarzaniu i handlu naszą cyfrową tożsamością. Pożeracze danych – recenzja książki – artykuł Łukasza Mirochy na temat ważnej książki na „Człowiek i Technologie”.
Fonosfera – antropologia zmysłów – wpis z sierpnia ubiegłego roku, kończący i podsumowujący działalność bardzo ciekawego bloga, z odnośnikami do najciekawszych, zdaniem autorów, wpisów. Warto również sięgnąć do nowego projektu jednej z autorek – Katarzyny Wala – pod nazwą Uzmysłowienie.
Internet i kultura. Co powinni zrobić starsi, żeby zrozumieć młodszych – świetny tekst Sławomira Czarneckiego na łamach „Kultura Enter”.
Garść linków na początek. Za tydzień następne sznurki.
Grafika: License Some rights reserved by Sean MacEntee
Wpis zrealizowano w ramach stypendium z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.