ZŁOŚĆ – uważamy ją za złą, niedobrą i niechcianą. Tak nas wychowano, nieustannie powtarzając: „uspokój się”, „nie płacz”, „przestań się tak zachowywać”, „nic się nie stało”. Jako dorośli wychowani jesteśmy w przeświadczeniu, że nie wolno nam się złościć.
Tak o złości piszą organizatorzy konferencji, która 12. października odbędzie się w Gdyni. Dlaczego temat jest istotny dla „Edukatora Medialnego”? Dlatego, że dobra komunikacja i budowanie relacji są podstawą działań związanych z edukacją medialną. To jeden z powodów, dla których weźmiemy udział w spotkaniu i wysłuchamy ekspertów zajmujących się na co dzień emocjami. Podejmą oni na wielu płaszczyznach problem złości rodzicielskiej, złości pomiędzy partnerami w związku oraz złości przeżywanej przez dziecko. Grono specjalistów w dziedzinach psychologii, psychoterapii, pedagogiki, pracy z ciałem, Zen Coachingu podejmie temat, by rozprawić się ze stereotypami i nieprawdziwymi informacjami powielanymi na temat złości. W programie wydarzenia znajdują się prelekcje i spotkania w kilkunastoosobowych grupach z prelegentami, co gwarantuje kilka godzin solidnej dawki wiedzy i praktyki. Organizatorem jest Centrum Wspierania i Rozwoju Rodziny Familion.
Odbędą się następujące prelekcje:
BARTOSZ ZADURSKI
Złość w ciele
Prelekcja o złości w ciele, o tym jak kształtuje jego strukturę, jak determinuje nasze zachowania i gdzie można ją namierzyć. O sygnałach, które wysyła Twoje ciało, co mówi o Tobie i do Ciebie oraz jak się „wsłuchiwać” w te sygnały. O tym jak pracować poprzez ciało dla uwolnienia złości. Prelekcja rozbudowana o kilka praktycznych ćwiczeń.
OLGA FILASZKIEWICZ
Złość i agresja – dlaczego są potrzebne w życiu
Prelekcja dotycząca złości, agresji i innych trudnych emocji pojawiających się w naszym życiu oparta na pedagogice Jespera Juula. Omówimy czym jest złość i agresja, jakie są jej źródła, jak na nią reagować, jak nauczyć się radzić sobie z silnymi emocjami i wesprzeć w tym swoje dziecko.
MARIA MEISSNER
Przytul swoją złość
Dlaczego doświadczanie własnej złości i naszych bliskich jest dla nas takie trudne? Jakie pytania i praktyki mogą nas wspierać, gdy borykamy się z tym? Dlaczego walczenie ze złością nic nie zmienia? Jakie owoce może nam przynieść spotkanie z własną złością? Co oznacza przytulić złość? Co zrobić, by z rodzinnego wściekania się wszyscy wyszli cało i zdrowo? Prelekcja zakończona ćwiczeniem na poczucie siebie.
MARTA JAGODZIŃSKA
O złości rodzicielskiej
Prelekcja będzie okazją do spojrzenia na złość z punktu widzenia jej użyteczności w relacji z dzieckiem. Wspólnie powędrujemy drogą od neurobiologicznych podstaw złości, wstępując na ścieżkę korzyści, jakie niesie, docierając do obrazu całego jej procesu. Przyjrzymy się temu, gdzie się zaczyna i kończy oraz gdzie przypada jej punkt kulminacyjny. Wspólnie odnajdziemy obszary poczucia wpływu, sprawstwa i kontroli.
MAGDALENA & RYSZARD TAFEL
Co ma złość do radości życia?
Tłumienie i niewyrażanie trudnych emocji ogranicza odczuwanie przyjem- ności i radości. Podczas prelekcji wyjaśnimy, jak stłumione bądź zatrzyma- ne emocje (złość) kształtują strukturę naszego ciała i charakteru. Podstawą prelekcji jest psychoterapia somatyczna wg A.Lowena i J.Pierakossa.
Spotkania o charakterze warsztatowym w kilkunastoosobowych grupach (1 do wyboru dla każdego z uczestników):
MARTA JAGODZIŃSKA
Oblicza złości dziecka
Złość jako jedna z podstawowych emocji niesie w sobie dużo energii. To często poprzez nią dzieci przeżywają swoje doświadczenia, frustracje, a nawet (paradoksalnie) radości i ekscytacje. Sięgniemy po warsztatowe metody, dzięki którym poznamy oblicza złości dzieci w toku ich rozwoju; Spotkanie bazujące na psychologii rozwojowej, neurobiologii oraz doświadczeniach prelegenta z pracy psychologa-praktyka.
MARIA MEISSNER
Znaleźć spokój w oku cyklonu. Warsztat praktyczny.
Doświadczyć mocy zatrzymania, akceptacji, szukania w sobie zgody i ciekawości w miejsce oceny. Nauczymy się prostej praktyki, która może nas wspierać w odnajdywaniu wewnętrznego spokoju w codziennym życiu, nawet kiedy wpadniemy w przysłowiowe oko cyklonu.
OLGA FILASZKIEWICZ
Czy nasza złość jest naprawdę taka zła?
Spotkanie wprowadzające do warsztatu oswajania złości
Czujesz czasem, że zalewa Cię znajoma fala, a skronie pulsują? A może czujesz ścisk krtani lub supeł w żołądku? Może jeszcze inaczej odczuwasz swoją złość? Czy masz dni, że chodzisz cały dzień podminowana/-y, a przykładowe niewyrzucone śmieci powodują eksplozję emocji i słów? Spotkanie wprowadzające do warsztatu inspirowanego Porozumieniem bez Przemocy, podczas którego uczymy się autentycznie przeżywać swoją złość, uczynić z niej sprzymierzeńca, ale i komunikować ją w nie zrywający relacji sposób. Przyjrzymy się swojej złości, temu co ją wywołuje, w jaki sposób ją odczuwamy i jak w nas eskaluje.
MARTA BIELICKA
Nie utonąć w złości: empatia dla siebie jako koło ratunkowe
Złość przychodzi falami. Najpierw pojawia się jako delikatne zniecierpliwienie, które, przybierając na sile, tworzy coraz większe bałwany irytacji i złości, aż wreszcie staje się tsunami wściekłości, zalewające nas i wszystkich wokół. Jak unosić się na falach, nie tonąc i nie zatapiając innych? Porozmawiamy o empatii dla siebie, czyli procesie kontaktowania się ze sobą, zauważania napięcia, uczuć, jakie się w nas pojawiają oraz potrzeb, o których mówią. Przećwiczymy kontakt ze sobą, który w chwilach napięcia ułatwi nam zatrzymanie się i sprawdzenie, co kryje się pod złością i o czym naprawdę ważnym nas ona informuje.
MARTA JAGODZIŃSKA
Złość rodzicielska – bank pomysłów
Liczenie do 10, głębokie wdechy, a może zimny prysznic? Który ze sposobów jest Ci najbliższy? Jak pomóc sobie wyjść złości na przeciw i zaopiekować się nią w empatyczny sposób? W trakcie spotkania wygenerujemy wiele możliwych rozwiązań, które każdy z Was zabierze do swojej rodziny.