W naszym świecie obserwujemy stały postęp technologii. Otoczenie z dnia na dzień staje się coraz bardziej zelektronizowane. Tradycyjne formy edukacji ulegają stopniowemu zanikowi. Doszło do tego, że odrzuciliśmy nawet książki w ich zwykłej papierowej formie. Czym je zastąpiliśmy? E-book’ami.
E-book jest to treść zapisana w formie elektronicznej, przeznaczona do odczytania za pomocą odpowiedniego oprogramowania zainstalowanego w urządzeniu typu komputer osobisty, czytnik książek elektronicznych, telefon komórkowy itp. W dzisiejszym świecie takie właśnie urządzenia wyparły tradycyjne książki. Dlaczego tak się stało?
Największą zaletą e-book’a jest jego powszechna dostępność. W społeczeństwie studentów spotkaliśmy się z przykrym faktem, iż książki w papierowej formie ciężko jest zdobyć. W bibliotece często jest ich po prostu za mało. E-book’a wystarczy za to ściągnąć z Internetu i problem z głowy. Wystarczy posiadać dostęp do Sieci. To bardzo ułatwia naukę studenckiej braci ;).
Ponadto, nie oszukujmy się, korzystając z e-book’ów ratujemy lasy. Elektroniczne książki nie wymagają wycinania potężnej ilości drzew na produkcję papieru. Przyczyniamy się więc do rozwoju ekologii. Piękny gest.
Dla uczniów zaletą e-book’a jest jego kompleksowość. Tradycyjne książki to treść drukowana na papierze. Ponadto, często powstają różne opracowania książek, ich medialne odpowiedniki (np. filmy) lub jakieś inne materiały zawarte na płytach czy kasetach. Książka multimedialna posiada wszystkie te atuty, gdyż często treść łączona jest z przekazem medialnym.
Zastanawialiśmy się, czy e-book’i posiadają jakieś wady. I poza tym, że wypierają tradycję ( i ewentualnie bardziej niż tradycyjne książki niszczą wzrok 😉 ), nie znaleźliśmy żadnego argumentu przemawiającego przeciwko nim. Jednak ten fakt, nie jest wcale tak mało znaczący, jak mogłoby się nam wydawać. Książki są nie tylko naszą tradycją, ale też częścią naszej kultury. Polska literatura jest dorobkiem naszego kraju, którym zdecydowanie powinniśmy się szczycić. Nie możemy więc pozwolić, aby całkowicie o nich zapomniano.