Jutro startuje Blog Forum Gdańsk 2012. Wydarzenie, które już przy pierwszej edycji było największym spotkaniem blogerów i blogerek, utwierdza swoją pozycję. Początkowo nastawiony sceptycznie do wydarzenia, zmieniam nieco zdanie, widząc otwarcie na nowe tematy i wyjście nieco poza zamknięte środowisko blogowych celebrytów.
Czy warto ruszyć na Blog Forum? Cały proces rejestracji, oczekiwania na decyzję i wreszcie – dla jednych pozytywna, dla innych nie informacja o tym, czy można będzie spotkać się z „rozblogowanym” środowiskiem, jest nieco irytujący. Zapewne dlatego, że wydarzenie ma być elitarnym spotkaniem najlepszych, najpopularniejszych, najciekawszych, rokujących dobrze (oczywiście mogę się mylić, ale trochę tak to wygląda). Przy czym nie oszukujmy się. Decyzja zawsze będzie uznaniowa, a organizacja być może kolejnego Blog Forum w otwartej formule pozwoliłaby zapewne jeszcze większej liczbie osób na uczestniczenie w ciekawym wydarzeniu. Gdzie refleksja nad tym, co to blogowanie, jak zmieniają się media, łączy się z praktycznymi warsztatami na temat blogowania w sieci, jak i nieformalnymi rozmowami, spotkaniami, które mają potencjał do wykiełkowania nowymi, ciekawymi działaniami.
Tak, byłem na dwóch poprzednich edycjach i za każdym razem czułem spory niedosyt. Tym razem jest szansa na zmianę, choćby ze względu na otwarcie blogosfery na środowisko edukacyjne i naukowe. Panel, jaki poprowadzi dr Emanuel Kulczycki, autor znanego w światku popularyzatorów nauki „Warsztatu Badacza Komunikacji” otwiera drzwi dla osób, które nie myślą tylko o blogu w kategorii promocji swojej osoby, zarabiania na kliknięciach, ale chcą dzielić się wiedzą, dyskutować i realizować swoją misyjną przecież – naukową lub edukacyjną – aktywność także w internecie. Wśród prelegentów m.in. dr Radosław Bomba, autor bloga bomba.blog i Piotr Peszko, prowadzący stronę blog.2edu.pl .
Poniżej wrzucam linki do tekstów na temat poprzednich edycji (pisanych zaraz po nich lub w trakcie, więc może być gorąco 😉 ), a także do wpisu na temat filmu o blogersach. Smacznego. Mam nadzieję, że do zobaczenia jutro na BF.
„Blog, wydmuszka” – o BF 2010.
„Oburzajcie się (na) blogi!” – o BF 2011.
„Blogersi – czyli o czym jest ten film?” – o filmie na temat blogowania.
Foto:
Some rights reserved by jmoneyyyyyyy