„Dzieci w biblio-sieci” to bezpłatna, elektroniczna publikacja dotycząca bezpieczeństwa w sieci uczennic i uczniów szkół podstawowych klas IV – VI. Materiał powstał w ramach projektu BiblioCamp (www.bibliocamp.info) organizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku. Jest to podsumowanie warsztatu „Dzieci w biblio-sieci” prowadzonego przez Annę Miler i Grzegorza Stunżę. Ten sprawdzony w praktyce materiał skierowany jest do bibliotekarek, nauczycieli oraz animatorek kultury zajmujących się edukacją medialną, a zwłaszcza bezpieczeństwem w internecie ludzi młodych.
Anna Miler współautorka materiału i warsztatu zauważa:
Dzieci uczą się, w jaki sposób bezpiecznie przechodzić przez ulicę, jak reagować, gdy ktoś traci przytomność, gdy zaczepia je nieznajoma osoba. Internet jest jak sieć autostrad, po których pędzą informacje. Jak się w nich nie zagubić? Jak nie dać sie nabrać i nie nabić sobie guza? Wychodząc z założenia, że należy o tych kwestiach rozmawiać, przygotowaliśmy kilkugodzinny warsztat, na którym poruszyliśmy wszystkie (lub większość) ważnych naszym zdaniem zagadnień związanych z bezpiecznym korzystaniem z internetu. Nie o to bowiem chodzi, żeby zabraniać dostępu do internetu, ale żeby mądrze korzystać z jego nieprzebranych zasobów.
Wydanie zawiera gotowy scenariusz warsztatu dotyczący bezpieczeństwa w sieci. Dodatkowo drugą jego część stanowi 10 zasad bezpiecznego korzystania z internetu, opracowanych przez młodych uczestników i uczestniczki wraz z prowadzącymi warsztat. Publikację uzupełniają materiały wykonane przez dzieci w trakcie warsztatu. Znajdują się w niej również linki i materiały, z których skorzystać mogą uczniowie i uczennice oraz nauczyciel i nauczycielki.
Pomysł warsztatu, jaki zrealizowaliśmy z Anną Miler w ramach BiblioCampu to tylko kropla w morzu potrzeb, ale pokazuje, że wystarczy naprawdę niewiele wysiłku, żeby nie tylko uświadomić uczniów, ale i nauczyć ich praktycznych umiejętności. Bo tak naprawdę dzieci, jeśli podrzucić im temat, chętnie same dyskutują i dochodzą do wartościowych wniosków. Potrzeba im tylko wskazówek, jak praktycznie skorzystać z tego, o czym często dobrze wiedzą
– dodaje w komentarzu dr Grzegorz Stunża autor bloga www.eduaktormedialny.pl.
Publikacja dostępna jest na licencji CC-BY-SA Polska, co oznacza, że można ją zamieszczać m.in na stronach internetowych szkół, bibliotek, świetlic oraz serwisach edukacyjnych do czego zachęcają autorzy materiału. Wystarczy tylko podać źródło materiału i publikować kopie oraz materiały pochodne na tej samej licencji. Organizatorzy BiblioCampu polecają dodatkowo krótki materiał wideo z warsztatu zawierający wypowiedzi młodych „ekspertów” i „ekspertek” do spraw bezpieczeństwa w sieci. Znajduje się on na kanale YouTube Biblioteki.
Materiał opracowany przez Alicję Lipińską, koordynatorkę projektu „BiblioCamp”. Oryginalnie zamieszczony na blogu bibliocamp.info