Wydział Humanistyczny AGH zaprasza na interdyscyplinarną konferencję naukową “Technologiczno-społeczne oblicza XXI wieku”, która odbędzie się w dniach 3-4 marca 2016 r. na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W trakcie wydarzenia zostaną przedyskutowane najnowsze fenomeny społeczno-kulturowe, a także zjawiska pojawiające się na styku technologii i życia społecznego.
Żyjemy w świecie szybkich i często nieprzewidywalnych zmian. Środowisko społeczne i kulturowe zmienia się w ciągu życia zaledwie kilku pokoleń. Dziś dzielimy się na „cyfrowych tubylców” i „cyfrowych imigrantów”, dyskutujemy o pogłębiającej się luce pokoleniowej w zakresie korzystania z nowoczesnych technologii. Zawrotne tempo zmian społecznych wynika z dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej. Efektem powiązania nowoczesnej techniki z ludzkimi działaniami, pragnieniami czy wyobrażeniami są liczne fenomeny obecne w XXI wieku. Organizatorzy konferencji zapraszają do ich przedyskutowania.
Cel konferencji:
Celem konferencji „Technologiczno-społeczne oblicza XXI wieku” jest dyskusja nad społecznymi i kulturowymi zjawiskami, mającymi swój początek w XXI wieku, powstającymi na styku nowoczesnych technologii (również cyfrowych) i działalności społeczno-kulturowej człowieka. Organizatorzy deklarują, że zależy im na podejściu prospektywnym, próbach diagnozy obecnej sytuacji i propozycjach czy wnioskach formułowanych z myślą o przyszłości.
Proponowane obszary tematyczne:
- Filozofie transhumanizmu i posthumanizmu.
- Cyborgizacja człowieka.
- Wirtualne grupy samopomocowe i wolontariackie.
- Smart city i nowoczesne miasta.
- Digitalizacja i cyfryzacji artefaktów kulturowych.
- Świat cyfrowy a bezpieczeństwo danych.
- Prywatność a technologia.
- Cyfrowe formy zarobkowania (handel dobrami cyfrowymi, zawody usieciowione itp.).
- Nowe technologie w procesie realizacji badań jakościowych i ilościowych (big data, analiza sieci, netnografia).
- Kompetencje cyfrowe przyszłości.
- Robotyzacja i automatyzacja procesów produkcyjnych i jej społeczne konsekwencje.
- Interfejsy człowiek-maszyna.
- Postcyfrowa perspektywa software studies.
W komitecie organizacyjnym i honorowym konferencji zasiada szereg znanych uczonych z wielu polskich uczelni. Wydarzeniu patronują Polskie Towarzystwo Socjologiczne, Komitet Prognoz „Polska 2000 Plus” działający przy Polskiej Akademii Nauk oraz stowarzyszenie naukowe Collegium Invisibile.
Termin zgłaszania abstraktów mija 31 stycznia 2016 r.
Formularz rejestracyjny dostępny jest na stronie internetowej konferencji. Zachęcamy też do polubienia strony wydarzenia na portalu Faceboook, gdzie znajdują się wszystkie aktualności o konferencji.