Ósmego lutego odbyło się pierwsze z cyklu spotkań w ramach projektu KulturLab. Wydarzenie zorganizowaliśmy wspólnie z Inkubatorem Przedsiębiorczości Starter w Gdańsku w ramach cyklu EduGenerator.

http://www.schooltechnology.org Photos of elementary students using iPads at school to do amazing projects.
Edukacyjne działania Startera, planowane i przygotowywane przez grupę dynamicznych i pomysłowych osób, to jedne z ciekawszych wydarzeń na edukacyjnej mapie Gdańska. Dzięki otwartości i zaproszeniu od zespołu EduGeneratora, miałem możliwość poprowadzić spotkanie skierowane do osób zajmujących się edukacją przedstawicieli pokolenia Z i pokolenia Alfa. Wystąpienie zatytułowane było „Kompetencje cyfrowe pokolenia Z/α – fakty i mity”. Skupiłem się na charakterystyce nowych, ekranowych pokoleń, odwołując się do danych i informacji ze świeżych raportów, dokumentów i postulatów polskich i zagranicznych. Dopełnieniem wykładu była dyskusja z uczestniczkami i uczestnikami.
W trakcie spotkania rozmawialiśmy, odwołując się do zaprezentowanej przeze mnie diagnozy i refleksji. Zastanawialiśmy się m.in., czy można stworzyć pewny, powtarzalny przepis na edukację w erze cyfrowej? Jak tworzyć zasady korzystania z mediów, np. w relacjach rodzinnych, czy możliwe jest zbudowanie zasad uniwersalnych, które dałoby się zastosować w każdym wypadku? O krytyce postulatów pediatrów, przygotowujących porady dla rodziców i nauczycieli odnośnie ograniczania czasu dostępu do ekranów dla dzieci. Istotne okazało się także pytanie – w jaki sposób się szkolić, jeśli chodzi o korzystanie z mediów w edukacji, kto powinien szkolić nauczycieli i dlaczego szkolenia często są za drogie oraz dlaczego system edukacji formalnej wciąż słabo wspiera nauczycieli i rodziców. Ważne okazało się także poszerzenie wątku uczestnictwa młodych i nie tylko osób w serwisach edukacyjnych.
Kolejne spotkania już niedługo. 1. marca w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN” odbędzie się spotkanie lokalnego TechKlubu, organizowane przez Koalicję Otwartej Edukacji. Wydarzenie realizowane jest w ramach Tygodnia Otwartej Edukacji, a moje wystąpienie firmowane jest przez projekt KulturLab oraz „Edukatora Medialnego”.
Fot. CC BY Brad Flickinger.
Wpis zrealizowano w ramach stypendium z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.