edukatormedialny.pl

Blog tematyczny o rozwoju osobistym i edukacji

Rozwój osobisty

Dlaczego nerwica atakuje rano?

Dlaczego nerwica atakuje rano?

Nerwica, zwana również zaburzeniem lękowym, jest irracjonalnym i przewlekłym zjawiskiem lęku, które wpływa na codzienne funkcjonowanie osób dotkniętych tym stanem. Wielu pacjentów zauważa, że objawy nerwicy są najgorsze rano, zaraz po przebudzeniu. Zastanówmy się, dlaczego tak się dzieje.

Rola biorytmów w nerwicy porannej

Biorytmy, naturalne zmiany w stanie ciała i mózgu, które występują cyklicznie przez cały dzień, odgrywają kluczową rolę w tym, jak czujemy się rano. Na te zmiany wpływają m.in. produkcja hormonów, temperatura ciała, ciśnienie krwi, czy nasilonego metabolizmu. Jednym z istotnych procesów, mającym wpływ na samopoczucie, jest tzw. cykl CORT, czyli rytm dobowy kortyzolu – hormonu stresu.

U zdrowych ludzi poziom kortyzolu naturalnie wzrasta o świcie, co pomaga im obudzić się i zapewnia energię na początek dnia. Jednak u osób cierpiących na nerwicę, poranny wzrost kortyzolu może wywołać lęk. Co więcej, stany lękowe z kolei mogą wywołać dodatkowe wydzielanie kortyzolu, co tworzy błędne koło. W dodatku, badania pokazały, że u osób z nerwicą, poziom kortyzolu jest często nieprawidłowy przez cały dzień, co może również przyczyniać się do nasilenia objawów nerwicy rano.

Wpływ stresu i niewyspania na nasilenie objawów nerwicy

Poranne objawy nerwicy mogą nasilać się również z powodu stresu i niewyspania. Stres związany z nadchodzącym dniem, a szczególnie z wymaganiami i problemami, z którymi trzeba się zmierzyć, może wywołać intensyfikację objawów nerwicowych. Lęki mogą się potęgować na myśl o konieczności opuszczenia bezpiecznej przestrzeni domu czy łóżka, a także w przypadku długotrwałego stresu, gdzie codzienne ciężary dnia stają się coraz bardziej przytłaczające.

Niewyspanie, które jest często problemem u osób z diagnozą zaburzeń lękowych, również może pogorszyć nerwicę rano. Nie tylko ze względu na to, że ogólna fizyczna i psychiczna dyskomfort związany z niewystarczającym snem, ale również dlatego, że sen jest niezbędny do regeneracji pracy mózgu. Bez odpowiedniej jakości i ilości snu, nasz system nerwowy nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować, co z kolei może wywołać lub nasilać objawy nerwicy.

Techniki zarządzania lękiem porannym

Kiedy chodzi o radzenie sobie z nerwicą rano, istnieje wiele technik, które mogą pomóc złagodzić objawy. Przede wszystkim, ważne jest dbanie o jakość i ilość snu. Regularne godziny snu, komfortowe otoczenie sypialni i praktyki promujące dobry sen, takie jak unikanie kofeiny i elektorniki przed snem, mogą pomóc w poprawie jakości snu i zredukować objawy nerwicy.

Ponadto, znajomość technik zarządzania stresem i technik relaksacyjnych może pomóc uspokoić nerwicę poranną. Ćwiczenia oddechowe, medytacje, joga czy techniki uważności to tylko niektóre z nich. Dodatkowo, stałe korzystanie z dobroczynnych skutków ruchu na świeżym powietrzu może przynieść kojące ulgi, wprowadzające ciało i umysł w tryb relaksacji.

Aby zminimalizować stres związany z nadchodzącymi wyzwaniami dnia, pomocne może okazać się planowanie i organizowanie czasu. Tworzenie listy zadań i priorytetów może pomóc zmniejszyć ogólne poczucie przeważającego stresu. Wydzielanie też czasu na odpoczynek i relaks jest niezwykle ważne, aby dać ciału i umysłowi możliwość regeneracji.

Poranna nerwica jest stanem, który może znacznie utrudniać codzienne życie. Jednak dzięki właściwej wiedzy i narzędziom, jest możliwe skuteczne zarządzanie tym stanem i zminimalizowanie jego efektów na jakość życia.

Udostępnij

O autorze

Zespół pasjonatów biznesowych, od wielu lat wspomagamy uczniów i studentów w podejmowaniu pierwszych kroków w karierze zawodowej.