edukatormedialny.pl

Blog tematyczny o rozwoju osobistym i edukacji

Media

Czym są social media? Definicja

Czym są social media? Definicja

Social media, obecne na prawie każdym telefonie komórkowym, stacją komputerową czy telewizorem stają się powszechnym narzędziem komunikacji między ludźmi. Czy jednak wiemy, na czym one polegają? Mamy dla Ciebie kompleksowy przegląd na temat tego, czym są media społecznościowe, jakie są ich rodzaje, jaką pełnią rolę oraz jak rozróżnić fakty od mitów na ich temat.

Poznanie podstaw: co to są social media?

Media społecznościowe, znane również jako social media, to platformy internetowe, które umożliwiają użytkownikom tworzenie i udostępnianie treści oraz sieciowanie. Poza prostym udostępnianiem informacji, social media umożliwiają interakcje z innymi użytkownikami, często w czasie rzeczywistym.

Można powiedzieć, że social media to forma komunikacji elektronicznej, która umożliwia tworzenie społeczności i sieci. Korzystając z różnych platform, użytkownicy mogą udostępniać treści, którymi są zainteresowani, a także komunikować się i interakcji z innymi. W skrócie, social media umożliwiają komunikację na skalę, która była niegdyś niewyobrażalna.

Zobacz również: Jak połączyć Instagram z Facebookiem?

Rodzaje platform mediów społecznościowych

W skład social media wchodzą różnego rodzaju platformy, które różnią się od siebie formą i podejściem do komunikacji. Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych.

  • Facebook – najpopularniejsza platforma społecznościowa na świecie. Pozwala na udostępnianie zdjęć, filmów, wpisów, a także komunikację bezpośrednią za pośrednictwem Messenger’a.
  • Instagram – platforma skoncentrowana na udostępnianiu zdjęć i krótkich filmów. Instagram jest również miejscem, gdzie influencerzy często prowadzą swoje działania.
  • Twitter – miejsce, gdzie najważniejsze są krótkie wiadomości tekstowe, nazywane tweetami. Twitter jest ulubionym miejscem dziennikarzy, polityków oraz celebrytów.
  • LinkedIn – służy do nawiązywania kontaktów biznesowych i zawodowych.

Zobacz również: Jak dodać post na Facebooku?

Rola i znaczenie mediów społecznościowych

Role, jakie pełnią media społecznościowe są zróżnicowane i zależą od odbiorcy, ale też od wybranej platformy. Dla jednych będą głównym narzędziem komunikacji z najbliższymi, dla innych źródłem informacji, a jeszcze inni będą na nich prowadzić własny biznes.

Wystarczy wspomnieć o takich fenomenach jak influencer marketing, prowadzenie kampanii społecznych, czy crowdfunding, aby dostrzec jak wielką moc mają social media. Dzięki widełkom zasięgów, które oferują tego rodzaju platformy, z każdą sekundą możemy zdobywać nowych odbiorców – klientów, widzów, słuchaczy.

Zobacz również: Jak zarabiać na Instagram?

Mity i fakty na temat mediów społecznościowych

Zalewani informacjami szereg o mediach społecznościowych możemy czasami pogubić się w chaosie informacyjnym. Różne są opinie na ich temat, dlatego w tym miejscy skupimy się na tym co jest prawdą, a co jest mitem.

Mitem jest np. opinia, że media społecznościowe są dla młodych. Fakt – młodzi ludzie korzystają z nich intensywnie, jednak statystyki pokazują, że również starsze pokolenia coraz chętniej z nich korzystają. Kolejnym nieprawdziwym twierdzeniem jest to, że firmy nie powinny inwestować w swoją obecność w social media. W dobie digitalizacji, znalezienie firmy w sieci odgrywa kluczową rolę w procesie zakupowym, a social media są ważnym ogniwem tego procesu.

Ważnym faktem jest natomiast rola, jaką platformy te odegrały w zrewolucjonizowaniu komunikacji. Social media usprawniły i przyspieszyły przepływ informacji, dając nam dostęp do newsów z całego świata w ułamku sekundy. Dodatkowo, umożliwiły nawiązanie bezpośredniego kontaktu z interesującymi nas osobami czy instytucjami.

Udostępnij

O autorze

Zespół pasjonatów biznesowych, od wielu lat wspomagamy uczniów i studentów w podejmowaniu pierwszych kroków w karierze zawodowej.